26 Ekim 2014 Pazar

Geri Dönüşüm, İyi Gelecek

Ben bu geri dönüşüm olayına çocukluğumda takmıştım zaten. Daha ortalıkta hiç bir şey yokken, bir yerde tetrapak kutularının yani süt ve meyve suyu kutularının geri dönüştürülerek, mobilya yapıldığını, anaokullarına ve çocuk yuvalarına bağışlandığını okumuştum. Onları toplar taa çarşıya minibüsle gider (ortaokul-lise zamanı) belediyenin önündeki yegane kutuya atardım. Benden başka atan olmuş mudur acaba?

Evimde de geri dönüşüm için savaş verdim epey. Belediye ile yazışmalar araşmalar, kapıma bilimum çalışanlarını yığmalar derken ancak oturdu düzen. Ümraniye belediyesi geri dönüşümün G'sini bilmezken ben habire Kadıköy ve Ataşehir sınırlarında  bolca bulunan geri dönüşüm konteynerlarını kullandım yıllarca.

Park konusunda bir gelişme katedemedik malesef Ümraniye'de. Bu yüzden Kadıköy ve Ataşehir sınırlarına sık girip çıkıyoruz :)


Yine böyle bir park seansı sonrası Novada'nın yan kısmına konmuş Kitap-Giysi-Oyuncak konteynerları gördüm. Londra'da görmüştüm kullanılmayan giysilerin atıldığı konteynerlar. O daha çok kumaş geri dönüşümü içindi. Ama kullanılmayan eşyaların paylaşılması da geri dönüşümdür. Bu yaklaşımı ve çabası için Ataşehir belediyesini tebrik ediyorum. Bu arada H&M mağazalarına da götürdüğünüz iyi ve ya kötü durumda kıyafetler ya temizlenip ihityaç sahiplerine veriliyor ya da kumaş fabrikalarına geri dönüşüme gönderiliyor. Ayrıca götürdüğünüz her poşet başına 5TL indirim çeki alıyorsunuz. Bilginize.

Ne demiştik. Geri Dönüşüm, İyi Gelecek


Hiç yorum yok: